Millest alustada koduaeda basseini planeerimist?
Koduaeda välibasseini planeerimist alustades on oluline järgida mõningaid võtmetegureid, et luua sobiv ja funktsionaalne ala. Siin on samm-sammuline juhend, mis aitab alustada:
1. Eesmärkide määratlus
Mõtle, mis on sinu eesmärk välibasseini rajamisel. Kas soovid seda kasutada peamiselt ujumiseks, lõõgastumiseks suvel või soovid seda kasutada aastaringselt. Kui palju ruumi ja sügavust sa basseinile vajad? Eesmärkide määramine aitab suunata kõik järgnevad otsused.
2. Asukoha valik
Asukoht on üks tähtsamaid tegureid:
Päikesevalgus: Vali koht, kus bassein saab maksimaalselt päikesevalgust. See aitab hoida vett soojana ja annab mõnusa atmosfääri.
Mõtle, kas vajad privaatsust. Kui bassein on liiga nähtav, siis võiksid kaaluda piirdeaiaga või taimede abil privaatsuse tagamist. Samas basseini rajamine puude alla või lähedusse lisab hooldusele kuluvat aega ja rohkem tööd.
Basseini asukoht võiks olla maja/ sauna lähedal, et seda oleks mugav kasutada.
3. Basseini suuruse ja kuju valik
Mõtle sellele, millist suurust ja kuju soovid. Soovitame teil algselt tavalise nööri abil basseini perimeeter maha markeerida, et visualiseerida basseini mõõte. Välibasseinide suurused võivad varieeruda väikestest ümmargustest basseinidest suurte mitme otstarbeliste basseinideni. Ujumiseks mõeldud bassein võib olla umbes ca 3x6 või 4x8 meetrit, aga kui plaanid ka veemänge või laste ala, võib ruumi rohkem vaja minna. Inspiratsiooni basseinide valiku kohta leiab siit. https://www.servicetrade.ee/basseinid
4. Kohalikud regulatsioonid ja load
Enne basseini rajamist kontrolli kohalikke ehitusmäärusi ja lube. Paljudes kohtades võivad olla nõuded, mis puudutavad ehitamist, juhul kui tegemist on näiteks väikese krundiga, tiheasustusalaga vms.
5. Pinnase ettevalmistus
Looduslikud tegurid, nagu pinnase tüüp, pinnase niiskus ja kõrge pinnasevesi, on olulised tegurid, mis mõjutavad seda kas bassein on stabiilne ja ohutu. Pinnase ettevalmistamiseks võib olla vajalik rajada drenaaž. Tuleks välja selgitada kui sügavale on võimalik kaevata - st. kas alal võib olla tegemist kas pae- või graniitpinnasega või paigaldatud maaküttekontuuriga jne. See võib ära määrata ka basseini tüübi, millist lahendust antud kohta saame pakkuda ja paigaldada.
6. Basseini konstruktsiooni tüüp
Basseine on valikus mitmesuguseid:
Kerge ja iseseisvalt kokkupandav bassein: Lihtne üles seada, taskukohase hinnaga kuid võib olla vähem vastupidav ja lühema ekspluatatsiooni ajaga kui kallimad lahendused. Kuid ka sellised basseinid on väga vastupidavad ja meile teadaolevalt on Eestis selline bassein kliendil kasutusel juba 17-ndat aastat. Taskukohaseid metallseinaga basseine näeb siit: https://www.servicetrade.ee/basseinid/metallraamil-basseinid
Valatud betoonist bassein: Tugev ja kestab kaua, kuid nõuab rohkem tööjõudu ja on kallim. Neid me ka seetõttu ei paku. Alternatiivina pakume Betoonmoodulitest basseine, mis on lihtsasti paigaldavad ja millel on välisviimistlus.
Betoonmoodulitest basseinid laiab siit: https://www.servicetrade.ee/basseini-blogi/betoonmoodulbassein-vastupidav-lihtsasti-paigaldatav
Klaasfiiber komposiit või polüpropüleen plastikbasseinid: Kergesti paigaldatavad ja tavaliselt vähem hooldust vajavad. Basseini valik on leitav siit:
UUE LAHENDUSENA on meie valikus terasseinaga moodulbasseinid.
Terasmoodulbasseinid on tänapäevane ja kuluefektiivne alternatiiv traditsioonilistele betoon- või klaasfiibrist basseinidele. Paindlik paigaldus, vastupidav materjal ja lai valik veeringlussüsteeme võimaldavad luua täpselt sinu soovidele vastava basseini – olgu see kodu siseruumi, koduaeda, spaasse või hotelli. Tänu tsingitud teraspaneelidele on see süsteem erakordselt tugev, kauakestev ja kohandatav igasuguse kujuga sise- ja välisbasseinideks – ilma kuluka eritehnika vajaduseta. Rohkem infot terasmoodul basseinide kohta leiad siit: https://www.servicetrade.ee/basseini-blogi/terasmoodulbassein-vimaldab-4-erinevat-veeringlusssteemi
7. Filtratsioonisüsteem ja veepuhastus
Basseini vee puhtuse tagamiseks on vajalik sobiv filtratsioonisüsteem. Arvesta, milline süsteem oleks efektiivne ja lihtne hooldada. Samuti tuleks mõelda veepumpade ja soojendussüsteemide paigaldusele.
8. Ohutus ja kaitse
Välibasseini puhul tuleb kindlasti mõelda ohutusmeetmetele. Ohutust tagavad näiteks:
Tara või piirdeaed basseinide ümber.
Basseinikate või kaitsekatte süsteem basseinide jaoks, et vältida õnnetusi.
Vastupidavad astmed ja libisemisvastased pinnad basseini ääres.
9. Hooldus ja pikaajaline planeerimine
Hooldamiseks tuleb mõelda, kas soovid töödelda basseini vett keemiliste ainete või looduslikumate meetoditega (nt soolalahus). Samuti peab basseini läheduses olema ligipääs veetöötlussüsteemidele, et tagada lihtne hooldus.
10. Eelarve koostamine
Lõpuks tuleb määrata, kui palju saad basseini ehitusse investeerida, või oled võimeline ise paigaldama kuna on juba selliseid häid lahendusi kus üldehitusoskustega meistrimees saab juba ise paigaldustöödega hakkama ja tulemus jääb igal juhul proffessionaalne. Kõik eespool nimetatud valikud, nagu suurus, tüüp ja lisafunktsioonid, mõjutavad lõplikku eelarvet.
Kui oled need põhiaspektid läbi mõelnud, saad hakata töötama täpse projekti ja ajakava kallal, otsustades ehitajate ja tarnijate üle, kellele töö usaldada.
Iga basseini tüüp on oma eeliste ja miinustega, mis tuleb ennem basseini valimist põhjalikult läbi mõelda. Basseinid.eu paigaldajad / meistrid on sertifitseeritud ja pikaaegse basseinide paigalduskogemusega ning hea meelega valmis teid alati konsulteerima, et aidata teha sobivaim otsus. Võtke julgelt ühendust: info@servicetrade.ee või tel +3725187900